Porady żywieniowe

Jesteś tym, co jesz! Zasada uniwersalna, dotycząca również naszych zwierząt.

Podstawą dobrego zdrowia zwierząt jest ich prawidłowe żywienie. Zbilansowana, pełnowartościowa karma pozwala naszemu pupilowi cieszyć się każdą chwilą. 

Nieodpowiedznie żywienie nie pozwala układowi odpornościowemu prawidłowo reagować na zagrożenia ze strony drobnoustrojów chorobotwórczych i sprzyja częstemu chorowaniu oraz pogarsza kondycję zwierząt.

Czym karmić?

Mamy do wyboru 2 sposoby żywnienia: karmą gotową oraz gotowanymi w domu posiłkami.

Zalety karmy gotowej (komercyjnej): W pełni zbilansowany posiłek, bezpieczna dla zwierzęcia, zaprojektowana z dbałością o smakowitość, strawność, zawartość witamin oraz co ważne- w trosce o konsystencję, zapach i objętość odchodów.

Wady: często wyższa cena niż karm domowych, stosowanie składników, na które zwierzęta mogą być uczulone ( nie dotyczy specjalnych diet weterynaryjnych)

Zalety karmy domowej: pełna kontrola nad składem, niższa cena, wysoka smakowitość

Wady: trudno prawidłowo zbilansować, należy dodawać preparaty witaminowe podnoszące znacznie koszt, poświęcony czas, nietrwałość

Dynamicznie rozwijający się rynek karm gotowych i diet sprawia, że dla każdego zwierzęcia jesteśmy w stanie dobrać właściwą karmę dla gatunku, rasy, wieku oraz stanu zdrowia z uwzględnieniem możliwości finansowych opiekuna. 

Pamiętaj: 

1. Zwierzę to nie "domowe urządzenie utylizujące odpadki". Nasze jedzenie domowe nie nadaje się dla zwierząt. Nasze nawyki żywieniowe często szkodzą nam samym, a co dopiero zwierzętom, które przez dziesiątki tysięcy lat ewoluowały żywiąc się tym, co upolowały i znalazły, a dopiero od kilkuset lat są żywione tym, co da im człowiek. Potrzeby zwierząt są zdecydownie inne. Koty są bezwzględnymi mięsożercami i nie można wyeliminować z ich diety składników pochodzenia zwierzęcego bez narażenia ich na cierpienie.

2. Zwierzęta przyzwyczajają się do stałego żywienia jedną karmą i nie odczuwa potrzeby zróżnicowania diety pod względem postaci, składu czy smaku. Nasze przyzwyczajenie do różnych posiłków w ciągu dnia i tygodnia nie jest potrzebne zwierzętom i często szkodliwe. Ze względu na krótszy przewód pokarmowy w stosunku do masy ciała zwierzęta często reagują pojawieniem się biegunek przy zmianie karmy. Ważne jest więc, aby zwierzę dostawało stale to samo pożywienie i aby nie zmieniać karmy zbyt często ( najlepiej nie więcej niż 2 razy w życiu zwierzęcia- z karmy dla szczeniąt / kociąt na karmę dla dla dorosłych a następnie dla seniorów)

3. Zmiany etaboliczne u psów związane z wiekiem sprawiają, że już w wieku ok 7 lat zwierzęta wymagają podawania karmy dla seniorów. 

4. Otyłość jest coraz częściej pojawiającym się zjawiskiem również wśród zwierząt. Pamiętajmy, że to my decydujemy ile i co nasze zwierzę je i odpowiedzialność za to zjawisko spada zawsze na opiekuna. Otyłość jest chorobą, którą należy leczyć i która zagraża w znacznym stopniu zdrowiu zwierząt. Nadmierna masa ciała przyczynia się do szybszego zwyrodnienia stawów i pojawieniu się przewlekłego bólu. Utrudnia zwierzętom również poruszanie się i sprzyja rozwojowi chorób układu krążenia. Krótko mówiąc- skraca życie naszych zwierząt. Należy robić wszystko, aby nie dopuści do rozwoju otyłości, a gdy ona wystąpi eliminować ją. Walka z otyłością jest procesem długotrwałym. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z przywróceniem prawidłowej wagi swojemu zwierzęciu pamiętaj, że zawsze pomożemy.

Wiele problemów skórnych u zwierząt, w tym nawracający świąd, wyłysienia i zmatowiona, źle wyglądająca sierść, związanych jest z żywieniem źle dobraną lub niedoborową karmą.  W swojej stałej ofercie mamy karmy Firm Hill's, Josera, Britt. Oferta wciąż się poszezrza! Na zamówienie sprowadzamy wszsystkie dostępne na polskim rynku karmy i możemy dowieźć je do domu! Więcej o tej usłudze TUTAJ.